Rejsy stażowo – szkoleniowe


Ahoj !

Jeśli warunki pozwalają podczas tygodniowego rejsu realizujemy staż morski w ilości ponad 101h na morzu, jego uzyskanie jest niezbędne do uzyskania patentu żeglarskiego PZŻ Jachtowy Sternik Morski i Kapitan Jachtowy.

Wymagania stażowe:

Jachtowy Sternik Morski – odbycie min. dwóch rejsów morskich w ilości min. 200h stażu,

Kapitan Jachtowy – odbycie rejsów morskich w ilości 1200h w tym 400h samodzielnego prowadzenia rejsu, 100h stażu na wodach pływowych i 100h stażu na jednostce powyżej 20m.

Wszystkie rejsy są rejsami stażowymi z elementami szkolenia, każdy załogant czynnie uczestniczy we wszystkich pracach związanych z prowadzeniem jachtu, pełni 4h wachty nawigacyjne oraz wachty kambuzowe.

Odwiedzamy porty gdzie mamy czas na odpoczynek, a jednocześnie załoga zdobywa praktyczne umiejętności podejścia i manewrowania jachtem w porcie. Podczas rejsu chętni uczestnicy mają możliwość nauczyć się i doskonalić wiedzę z nawigacji elektronicznej z AIS-em  (Automatycznej Identyfikacji Statków) oraz papierowej czyli pracy na mapach, prowadzenia zapisów w Dzienniku Jachtowym, a także zdobywać doświadczenie kapitańskie w samodzielnym prowadzeniu jachtu.

Każdy uczestnik na zakończenie rejsu otrzyma opinie stażową honorowaną przez PZŻ, wymaganą do zdobycia Patentów – Jachtowy Sternik Morski i Kapitan Jachtowy oraz wpis do książeczki żeglarskiej.

PLAN REJSÓW STAŻOWYCH 2020 – FIORDY NORWESKIE (PŁYWY) I MORZE BAŁTYCKIE

02.05-09.05 – Gdynia, Hel, Allinge, Christianso, Gudhjem, Svaneke, Gdynia –  800zł + 100 Euro
09.05-16.05 – Gdynia, Hel, Kalmar, Kalskrona, Gdynia –  800zł + 100 Euro
16.05-23.05 – Gdynia, Hel, Visby, Gdynia –  800zł + 100 Euro
30.05-06.06 – Gdynia, Hel, Kłajpeda, Lipawa, Windawa, Gdynia –  800zł + 100 Euro
06.06 – 27.06 – Gdynia, Ronne, Kopenhaga, Mandal, Stavangar -7 dni żeglugi po fiordach –Helgoland, Cuxhaven, Brunsbuttel, Kilonia, Laboe, Warnemunde, Nexo, Gdynia – 2400zł + 300 Euro (wody pływowe)
27.06 – 11.07 – Gdynia, Ronne, Kopenhaga, Mandal, Stavangar -7 dni po fiordach- Stavanger – 1600zł + 200 Euro (wody pływowe)
08.08 -22.08 – Stavanger – 7 dni żeglugi po fiordach –Helgoland, Cuxhaven, Brunsbuttel, Kilonia, Laboe, Warnemunde, Nexo, Gdynia – 1600zł + 200 Euro (wody pływowe)
29.08-05.09 – Gdynia, Hel, Allinge, Christianso, Gudhjem, Svaneke, Gdynia –  800zł + 100 Euro
05.09-12.09 – Gdynia, Hel-Kalmar, Kalskrona, Gdynia –  800zł + 100 Euro
12.09-19.09 – Gdynia, Hel, Visby, Gdynia –  800zł + 100 Euro
26.09-02.10 – Gdynia, Hel, Karlshamn, Hano, Christianso, Gdynia –  800zł + 100 Euro

ŻEGLARSTWO, NIE YACHTING!!!


Rejsy odbywają się na 13 metrowej jednostce ANSA 42 – s/y Treemonisha, pływającemietek2j pod banderą Yacht Klubu Polskiego Gdynia, wyposażonego w toaletę, ogrzewanie, pełny kambuz, elektroniczne urządzenia nawigacyjne.

Rejsy prowadzone są przez doświadczonego kapitana Mieczysława Bruggemanna z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem w żegludze morskiej – zgłoszenia tel. 606 740 068 , e-mail: treemonisha.rejsy@gmail.comLinki do stron firm oferujących transport do Gdyni:

https://www.flixbus.pl/

http://pkp.pl/

http://www.blablacar.pl/

Co zabrać ze sobą na rejs morski?

Bałtyk bywa kapryśny, nawet w miesiącach letnich powinniście spakować odpowiednio więcej rzeczy na każdą możliwą pogodę. Niestety, tak jak z pewnością przydadzą się zwykłe, letnie ciuchy, tak też na pewno nie pożałujecie, że wzięliście grubą, wełnianą czapkę, która miło otuli Wasze uszy na nocnej wachcie. Ale do rzeczy:

 • ubranie przeciwdeszczowe – ideałem byłby morski sztormiak, ale chcąc uniknąć wydatku kilkuset złotych, wystarczający w miesiącach letnich będzie używany często na śródlądziu komplet kurtka i spodnie z PCV (koszt kilkudziesięciu złotych),
 • kalosze – no bo co z tego, że będziemy pod sztormiakiem chronieni przed deszczem skoro cała woda będzie spływać na nasze tenisówki czy adidasy; godzina za sterem w takich przemoczonych butach łatwo może skończyć się katarem, a i wysuszyć obuwie na jachcie nie będzie tak łatwo,
 • obuwie jachtowe – wygodne, na jasnej i czystej podeszwie, buty których raczej nie będziemy używać na lądzie; pozwoli nam to utrzymać czystość na jachcie,
 • ciepłe i wygodne ciuchy – polar, sweter, bluzy – lub modna ostatnio bielizna termoaktywna; zadbajcie też o coś na nogi pod sztormiak typu getry, kalesony lub dodatkowa para dresów
 • ciepła, zimowa czapka oraz rękawiczki (narciarskie  idealne się nadają)
 • to powyżej na chłodniejsze dni i nocne wachty – na co dzień normalne, wygodne, letnie ciuchy, je też w razie czego możemy ubierać na cebulkę,
 • okulary przeciwsłoneczne, i krem z filtrem,
 • do spania śpiwór (latem nie musi być gruby) i ulubiony jasiek,
 • pod prysznic ręcznik, klapki, kosmetyczka.

Oprócz odzieży nie zapomnijcie o rzeczach równie ważnych:

 • dokumenty: paszport lub dowód osobisty, patent żeglarski /jeśli posiadacie/,
 • gotówka lub karta płatnicza – przyda się w portach na drobne wydatki (oprócz ogólnie akceptowanych euro, w Danii walutą jest korona duńska, a w Szwecji korona szwedzka), polecamy zabrać ze sobą euro w drobnych nominałach, pamiętajmy że płacąc w euro wydadzą nam w walucie danego kraju.
 • stale przyjmowane leki – na pokładzie będzie w razie czego apteczka wyposażona tylko w powszechnie stosowane leki i środki opatrunkowe. O przyjmowanych lekach należy poinformować kapitana rejsu.

Na jachcie mamy napięcie 12V, w portach natomiast podłączamy się do sieci 230V (ładujemy akumulatory), wtedy wewnątrz jachtu do Waszej dyspozycji są gniazdka z prądem zmiennym. Zwykle telefon czy akumulator do aparatów wystarcza ładowanie co 1-2 dni, nie ma więc sensu kupować ładowarek 12V specjalnie na rejs.

W co to wszystko spakować? Unikajcie plecaków ze stelażem i walizek, choć jacht jest duży, ciężko będzie taki pakunek schować w szafkach czy bakistach. Najlepszy jest worek żeglarski, torba lub miękki plecak.